Zakony

Kamilianki

Kamilianki, Zgromadzenie Córek świętego Kamila, Córki świętego Kamila żeńske zgromadzenie zakonne będące odpowiednikiem męskiego zakonu Kamilianów. Zgromadzenie zostało założone przez bł. Alojzego Tezza i Józefine Vannini 2 lutego 1892, a zatwierdzone przez papieża Piusa XI w 1931 roku.

kamilianki.jpg

Kamilianki prowadzą jedyny w Polsce Dom Opieki dla starszych pań oraz wolontariat dla młodzieży i dorosłych.

Kamilianki noszą czarny habit, przepasany paskiem z tego samego materiału, przy pasku umocowany różaniec z medalikiem św. Kamila, na habicie naszyty czerwony krzyż.

Kamilianie, Zakon Kleryków Regularnych Posługujących Chorym, zakon założony przez św. Kamila de Lellis w 1584 roku, a zatwierdzony przez Papieża Grzegorza XIV 21 września 1591 roku.
W XVIII w. zakon przeżywał poważne problemy spowodowane polityką Napoleona Bonaparte i rządów włoskich. Odrodzenie nastąpiło w połowie wieku XIX po założeniu prowincji Kamilianów w Wenecji przez ksiądza z Werony Kamila Cezara Brescianiego.

Powstały kolejne prowincje Kamilianów we Włoszech (Rzym, Sycylia, Piemont) a do końca wieku Kamilianie byli obecni w Hiszpanii, Francji, Holani i Niemczech. W pierwszej połowie XX wieku zakon pojawił się w Brazylii, Polsce, na wyspach Brytyjskich, w Ameryce północnej i południowej (Peru i Argentyna). Po drugiej wojnie światowej kamilianie rozpoczeli misje w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej. W 1946 roku rozpoczeli misję w Chinach skąd musieli wyjechać po dojściu komunistów do władzy. W 1952 roku przenieśli się do Tajlandi gdzie prowadzą jedną z większych misji. Obecnie zakon Kamilianów działa w ponad 30 krajach.
Kamilianie poza ślubami ubóstwa, czystości i posłuszeństwa składają dodatkowo ślub miłosierdzia.
W Polsce Zakon jest od 1906 roku, polscy kamilianie pracują na Madagaskarze, Gruzji. W Polsce opiekują się chorymi na AIDS, zarażonymi wirusem HIV i narkomanami, a także prowadzą Szpitale i domy pomocy społecznej

Najbardziej znanym kamilianinem jest ks. Arkadiusz Nowak – działacz humanitarny (Res Humanae – Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej), organizujący pomoc dla narkomanów i chorych na AIDS.
Kamilianie noszą czarny habit (misjonarze biały) z czerwonym krzyżem na piersi.
Symbolem Kamilianów jest czerwony krzyż – międzynarodowy znak oddania i służby. W roku 1586 papież Sykstus V dokumentem „Breve Cum nos nupe” udzielił zgody kamilianom na noszenie krzyża. Znane są przykłady wielu cudów związanych z czerwonym krzyżem. Jednym z nich jest historia z 1601 roku z bitwy pod Canizzą gdy jedną rzeczą jaka ocalała ze spalonego namiotu medyków był właśnie czerwony krzyż z habitu kamiliańskiego. Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#kamilianki #habity Ĺźeńskie #Dominikanki PRZYIECIE ANNY DO ZAKONU CZY DŹIŚ ANNA DOSTANIE OBRĄCZKE #Dominikanki PRZYIECIE ANNY ŁYCZKO DO ZAKONU CZY ANNA DOSTANIE OBRĄCZKE I LIST #Dominikanki PRZYIECIE ANNY DO ZAKONU CZY ANNA DOSTANIE OBRĄCZKE #Dominikanki PRZYIECIE ANNY ŁYCZKO DO ZAKONU Dźiś Anna Dostanie Obrączke i Pieniądze #Dominikanki PRZYIECIE ANNY ŁYCZKO DO ZAKONU CZY DŹIŚ ANNA DOSTANIE OBRĄCZKE #zakon czerwony krzyż na habicie #Dominikanki PRZYIECIE ANNY ŁYCZKO DO ZAKONU KIEDY ANNA DOSTANIE LIST I OBRĄCZKE #zakon kamilianek

Similar Posts