Urszulanki Unii Rzymskiej - OSU - Zakon Sióstr Urszulanek Unii Rzymskiej Zakony

Urszulanki Unii Rzymskiej

aniela-merici.jpg

Urszulanki Unii Rzymskiej – międzynarodowy instytut zakonny, któremu początek dała św. Aniela Merici, zakładając w 1535 w Brescii Towarzystwo św. Urszuli.

Na ziemie polskie urszulanki przybyły w 1857. Misją zakonu jest ewangelizacja przez wychowywanie i nauczanie, przede wszystkim dzieci i młodzieży.

Obecnie w Polsce siostry prowadzą przedszkola, szkoły, a także zajęcia na wyższych uczelniach, zajmują się katechizacją dzieci, młodzieży i dorosłych, prowadzą internaty szkolne, akademiki dla studentek i świetlicę środowiskową. Podejmują również działalność misyjną w różnych krajach Ameryki Środkowej, Afryki i Europy Wschodniej.

Aniela Merici (ur. 21 marca wg innych źródeł 1 marca 1474 w Desenzano del Garda – zm. 27 stycznia 1540 w Brescii) – święta włoska, założycielka Zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Dążyła do odnowy Kościoła katolickiego, poprzez działalność w stowarzyszeniu Bożej Miłości. Opiekowała się chorymi, głównie w okolicach Brescii. Została kanonizowana w roku 1807.

Według podań – już od młodości prowadziła życie pełne modlitwy i wyrzeczeń. W wieku 15 straciła siostrę, a nie długo po tym matkę i ojca. Zamieszkała wówczas ze swoim wujem i zajmowała się jego gospodarstwem. Wstąpiła do III Zakonu św. Franciszka. Kiedy zmarł i wuj udała się do rodzinnego Desenzano, a w roku 1516 – do Brescii. Należała do ruchu Del Divino Amore wraz z którym rozpoczęła prace charytatywne – odwiedzała szpitale, fundowała przytułki dla sierot oraz szkoły dla ubogiej młodzieży. W 1524 Aniela udała się z pielgrzymką do Ziemi Świętej, a rok później do Rzymu, by uzyskać jubileuszowy odpust, skąd powróciła do Brescii. Wkrótce jednak musiała opuścić miasto, ze względu najazdu wojsk cesarza Karola V. Gdy najazdy skończyły się, powróciła do Brescii i w wieku 60 lat założyła tam zgromadzenie sióstr Urszulanek, które poświęciły się przede wszystkim wychowaniu młodych dziewcząt, przyszłych matek. Aniela stworzyła nowy model apostołowania w Kościele. Pod duchowym wpływem Anieli pozostawała poważna część elity ówczesnych Włoch. Nazywano ją powszechnie „matką”. Tego tytułu używał wobec niej sam książę Mediolanu, Sforza. Zmarła 27 stycznia 1540 r., a pochowano ją w pobliskim kościele św. Afry.

Beatyfikacja Anieli Merici odbyła się w 1788 roku, a jej kanonizacja w roku 1807. Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#rzym noclegi u siĂłstr #siostry urszulanki częstochowa noclegi #siostry zakonne noclegi wrocław #urszulanki krakĂłw noclegi #urszulanki częstochowa noclegi #siostry zakonne wrocław noclegi #Dominikanki KIEDY ANNA POSTULANTKA DOSTANIE SUKIENKĘ ZAKONĄM #Dominikanki POSTULANTKA ANNA DOSTANIE SUKIENKĘ ZAKONĄM #Dominikanki PRZYIECIE ANNY ŁYCZKO CZY POSTULANTKA Jutrą Dostanje list i Obrączke #Siostry Dominikanki KIEDY POSTULANTKA ANNA DOSTANJE LIST

Similar Posts