Zakony

Córki świętego Franciszka

Zgromadzenie Córek św. Franciszka Serafickiego – katolickie żeńskie zgromadzenie zakonne.

Założył je w Sandomierzu bł. ks. Antoni Rewera (ur. 1869; zm. 1942 w Dachau). Siostry należą do rodziny franciszkańskiej. W Kościele podejmują pracę katechetek, organistek, kancelistek, zakrystianek, prowadzą domy rekolekcyjne, posługują na plebaniach oraz ludziom chorym i starszym.

Dom Generalny Zgromadzenia znajduje się w Sandomierzu przy ul. Leszka Czarnego 9. Inne domy znajdują się m.in. w Warszawie, Radomiu, Częstochowie, Lublinie.

Antoni Rewera (ur. 6 stycznia 1869, zm. 1 października 1942 w obozie koncentracyjnym Dachau) – katolicki ksiądz, prałat, błogosławiony.

W Sandomierzu ukończył szkołę średnią, a następnie wstąpił tam do Wyższego Seminarium Duchownego. Po otrzymaniu święceń kapłańskich pracował jako profesor i wychowawca przyszłych kapłanów, następnie jako duszpasterz, proboszcz na terenie Sandomierza. Pozostały o nim wspomnienia jako o kapłanie wielkiej wiary, dobroci i gorliwości duszpasterskiej. Był też wielkim społecznikiem. Jego umiłowanie cnót św. Franciszka z Asyżu zaowocowało założeniem Zgromadzenia Córek św. Franciszka Serafickiego.

16 marca 1942 został aresztowany przez gestapo. W czasie przesłuchań przyznał się do czytania podziemnej prasy. “Przecież nie mogłem kłamać” – wyjaśnił współwięźniom. Ponieważ nie chciał wydać od kogo dostawał nielegalne gazety (nawet za cenę zwolnienia z aresztu) – został skierowany do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, a następnie Dachau. Tam po doświadczeniu wielu nieludzkich cierpień i upokorzeń, które znosił w duchu wiary i pokory – zmarł z wycieńczenia dnia 1 października 1942 roku.

Beatyfikowany przez papieża Jana Pawła II, należy do grona 108 polskich męczenników z czasów II wojny światowej. Źródło: wikipedia.org

hastagi na stronie:

#Dominikanki PRZYIECIE ANNY ŁYCZKO DO ZAKONU CZY ANNA DOSTANIE OBRĄCZKE #Dominikanki PRZYIECIE ANNY Z PŁOT WYSŁANY STRUI ZAKONY #Dominikanki CZY DŹIŚIAJ KANDYDATKA DOSTANIE STRUI ZAKONY ANNA #Dominikanki PRZYIECIE ANNY ŁYCZKO KIEDY POSTULANTKA DOSTANIE LIST OD ZGROMADZENIA #Dominikanki PRZYIECIE DO POSTULATU Informacje #Dominikanki PRZYIECIE ANNY ŁYCZKO KIEDY ANNA DOSTANIE SUKIENKE ZAKONĄM #Dominikanki PRZYIECIE ANNY DO ZAKONU CZY DŹIŚIAJ ANNA DOSTANIE PACZKE #Dominikanki PRZYIECIE ANNY DO ZGROMADZENIA CZY JUTRĄ POSTULANTKA DOSTANIE LIST I OBRĄCZKE ANNA #Siostry Dominikanki CZY ANNA DOSTANJE SUKIENKE ZAKONĄM #Dominikanki KIEDY POSTULANTKA WŁOŻY SUKIENKE ZAKONĄM ANNA ŁYCZKO Z PŁOT

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy


Tagi: ##adwent