Biblioteczka

Rok 2015 – Rokiem ks. Jana Twardowskiego

Informacja prasowa z dnia 6.05.2015 r. Rok 2015 – Rokiem ks. Jana Twardowskiego Pierwszego czerwca 2015 roku przypada setna rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego, z

Informacja prasowa z dnia 6.05.2015 r.

Rok 2015 – Rokiem ks. Jana Twardowskiego
Pierwszego czerwca 2015 roku przypada setna rocznica urodzin
ks. Jana Twardowskiego, z tej okazji przygotowano szereg wydarzeń artystycznych, edukacyjnych i popularnonaukowych, realizowanych w Polsce oraz poza jej granicami.
Nad przygotowaniem obchodów w Warszawie czuwa Społeczny Komitet Obchodów Jubileuszu 100-lecia urodzin ks. Jana Twardowskiego. W organizację wydarzeń rocznicowych włączyło się także szereg instytucji na szczeblu centralnym tak, jak i lokalnym, ich celem jest przypomnienie twórczości ks. Jana, są to m.in. Instytut Papieża Jana Pawła II, Zamek Królewski Teatr Wielki, Poczta Polska, która przygotowuje znaczek z wizerunkiem ks. Twardowskiego, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Pen Club, Instytuty Polskie zagranicą, Kościół Sióstr Wizytek oraz Wydawnictwo Świętego Wojciecha – wydawca największej liczby książek poety.

Książki, specjalnie na wyjątkową rocznicę…

Setne urodziny ks. Jana stały się inspiracją do przygotowania niezwykłych książek zawierających m.in. niepublikowane teksty poety w opracowaniu spadkobierczyni i wieloletniej edytorki – Aleksandry Iwanowskiej.

Na ostatni guzik to tytuł skierowany do najmłodszych przyjaciół, gdzie poeta
w charakterystyczny dla siebie żartobliwy sposób uczy, jakie daty, dni i rocznice są ważne.
Ks. Twardowski wyjaśnia dzieciom tajemnice ważnych świąt, przybliża sylwetki patronów
i innych ważnych postaci, ale przede wszystkim pokazuje co ważne, piękne i wartościowe. Niczym prawdziwy detektyw pomoże rozwikłać zagadkę kolęd, których teksty znają wszyscy, choć nikt się ich nie uczył. Jako wychowawca przypomni, o czym warto pamiętać podczas wakacji lub ferii, aby był to czas owocnych niezapomnianych wrażeń.

W książce Wszystko darowane zostały zebrane wypowiedzi księdza Jana dotyczących spraw zdaniem Autora najważniejszych. To całoroczny przewodnik oraz swoistego rodzaju kalendarz dla wszystkich spragnionych chwili ciszy, zadumy. Zawarte rozważania dotykają trudnych
i uniwersalnych tematów – jak miłość, wiara, nadzieja jednak z ogromną dawką humoru charakterystycznego dla poety uśmiechu, którym był ks. Twardowski.
Wydawnictwo Świętego Wojciecha przygotowało także urodzinową, kolekcjonerską edycję znanej i lubianej serii „Kilku myśli” zamkniętej w eleganckim etui. Na serię składa się 15 tematycznych tomików refleksji ks. Jana, a ich podstawą są homilie głoszone przez ks. Jana
w kościele Sióstr Wizytek. Ponadto wszystkim książkom autorstwa ks. Twardowskiego, które ukazały się nakładem Wydawnictwa Świętego Wojciecha towarzyszy specjalnie przygotowane na tę okoliczność – urodzinowe logo.
Co? Gdzie? Kiedy? Czyli rocznicowy rozkład jazdy

Centralne obchody rozpocznie uroczysta sesja jubileuszowa na Zamku Królewskim
w Warszawie, w przeddzień urodzin ks. Jana Twardowskiego, tj. 31 maja i potrwają one do
24 czerwca, czyli imienin poety w Bibliotece Narodowej. W tym czasie odbędzie się szereg imprez promujących oraz skłaniających do refleksji nad twórczością ks. Jana od pikników rodzinnych, przez oratoria, konferencje naukowe, konkursy i wiele innych. Pełny program uroczystości rocznicowych na www.slowozabieraglos.pl; www.swietywojciech.pl oraz www.facebook.com/KsiadzTwardowski

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy